mTouch Quiz - en to nl translation catalogue (116 entries)

en: <p>Congratulations - you have completed %%QUIZ_NAME%%.</p><p>You scored %%SCORE%% out of %%TOTAL%%.</p><p>Your performance has been rated as %%RATING%%</p>
nl: <p>Gefeliciteerd! - u heeft de %%QUIZ_NAME%% quiz afgerond.</p><p>U heeft %%SCORE%% van de %%TOTAL%% vragen goed.</p><p>Dat is %%RATING%%</p>

en: Quiz Name
nl: Quiz naam

en: Quiz Start Screen
nl: Quiz - start scherm

en: Visual
nl: WYSIWYG

en: Final Screen
nl: Resultaatscherm

en: Usable Variables...
nl: Gebruikte variabelen...

en: Variable
nl: Variabele

en: Value
nl: Waarde

en: The number of correct answers
nl: Aantal goede antwoorden

en: Total number of questions
nl: Totaal aantal vragen

en: Correct answer percentage
nl: Percentage goede antwoorden

en: Number of answers you got wrong
nl: Aantal foute antwoorden

en: A rating of your performance. (Customize below.)
nl: De beoordeling van uw antwoorden. (Hieronder aan te passen.)

en: The name of the quiz
nl: Quiz naam

en: %%RATING%% Customization for Final Screen above
nl: %%RATING%% Aanpassing voor het Resultaatscherm

en: Enter the percent (whole numbers only) and the message you would like the user to receive in place of the %%RATING%% variable. One of these messages will be displayed if their score is greater than or equal to the listed score.
nl: Voer het percentage in (geheel getal) en het bericht dat u de gebruiker wil laten zien in plaats van de %%RATING%% variabele. Eén van de berichten is te zien indien de score groter of gelijk is aan het ingevoerde percentage.

en: Need more practice!
nl: Meer oefenen!

en: Keep trying!
nl: Probeer het nog een keer!

en: Not bad!
nl: Dat is niet slecht!

en: Good work!
nl: Goed gedaan!

en: Add New Rating
nl: Voer een nieuwe beoordeling toe

en: Quiz Options
nl: Quiz opties

en: Options
nl: Opties

en: Shortcode arguments
nl: Shortcode variabelen

en: Show all questions on a single page.
nl: Alle antwoorden op één pagina laten zien.

en: Allow multiple opportunites to answer questions.*
nl: Sta meer dan één antwoord toe.*

en: Show the hints, when available.
nl: Laat een hint zien, indien aanwezig.

en: Display Quiz Start Screen before quiz.
nl: Laat het Startscherm zien.

en: Display Quiz Final Screen after quiz.
nl: Laat het Resultaatscherm zien.

en: Randomly arrange questions.
nl: Vragen in willekeurige volgorde.

en: Randomly arrange answers.
nl: Antwoorden in willekeurige volgorde.

en: Never indicate the correct answers.
nl: Laat de juiste antwoorden niet zien.

en: Indicate the correct answers only at the end of the quiz.
nl: Geef de juiste antwoorden pas aan het eind van de quiz.

en: Indicate the correct answers at the end of each question.
nl: Geef de juiste antwoorden aan het eind van elke vraag.

en: * Must also select Indicate the correct answers at the end of each question.
nl: * Verplichte optie: Geef de juiste antwoorden aan het eind van elke vraag.

en: Save
nl: Bewaren

en: Don't call this page directly.
nl: Gebruik deze pagina niet om naar te verwijzen.

en: Please wait while the activity loads.</br> If this activity does not load, try refreshing your browser. Also, this page requires javascript. Please visit using a browser with javascript enabled.
nl: Wacht even tot de quiz geladen is.</br>Als de quiz niet laadt, probeer dan de browser nogmaals te laden. Let er op, deze pagina gebruikt javascript. De browser moet javascript ondersteunen.

en: If loading fails, click here to try again
nl: Als de quiz niet laadt, klik hier om opnieuw te proberen.

en: Start
nl: Begin de quiz

en: Your answers are highlighted below.
nl: De antwoorden zijn hieronder aangegeven.

en: Question %d
nl: Vraag %d

en: Correct
nl: Juist

en: Wrong
nl: Fout

en: Hint
nl: Tip

en: Question %d Explanation:
nl: Vraag %d

en: Once you are finished, click the button below. Any items you have not completed will be marked incorrect.
nl: Als u klaar bent, klik u op de knop hieronder. Quizonderdelen die niet afgerond zijn, worden als onjuist beoordeeld.

en: Get Results
nl: Laat het resultaat zien

en: There is 1 question to complete.
nl: Er is nog 1 vraag te beantwoorden.

en: There are %d questions to complete.
nl: Er zijn nog %d vragen te beantwoorden.

en: Go to Previous Question
nl: Vorige vraag

en: List
nl: Overzicht

en: Go to Next Question
nl: Volgende vraag

en: Return
nl: Terug

en: Shaded items are complete.
nl: Grijze blokken zijn reeds beantwoord.

en: End
nl: Einde

en: You have completed
nl: U bent klaar met

en: questions
nl: vragen

en: question
nl: vraag

en: Your score is
nl: Uw score is

en: Partial-Credit
nl: deels juist

en: You have not finished your quiz. If you leave this page, your progress will be lost.
nl: De quiz is nog niet afgerond. Als u nu deze pagina verlaat, wordt uw score niet bewaard.

en: All done
nl: Alle vragen beantwoord

en: Manage mTouch Quizzes
nl: Beheer de quizzen van mTouch

en: Manage Quizzes
nl: Beheer quizzen

en: Settings
nl: Instellingen

en: mTouch Quiz Plugin Options
nl: mTouch Quiz Plugin opties

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
nl: U heeft niet voldoende rechten om deze pagina te benaderen.

en: Options updated
nl: Opties zijn bewerkt

en: Left Delimiter
nl: Scheidingsteken - links

en: Left delimiter used when box is checked next to answer input.
nl: Linker scheidingsteken (wordt gebruikt als de tickbox wordt aangevinkt bij antwoord ingave)

en: Right Delimiter
nl: Scheidingsteken - rechts

en: Right delimiter used when box is checked next to answer input.
nl: Rechter scheidingsteken (wordt gebruikt als de tickbox wordt aangevinkt bij antwoord ingave)

en: Show Alerts if Quiz unfinished?
nl: Laat bericht zien als de quiz niet voltooid is?

en: Since results to the quiz are stored locally, leaving the quiz page will lose all progress.
nl: De resultaten van de quiz zullen niet worden bewaard als u de quiz verlaat.

en: Display a warning before a user leaves an unfinished quiz.
nl: Laat een waarschuwing zien als de gebruiker een quiz verlaat die niet is afgemaakt.

en: I will email my completed translation file to Michael at gmichaelguy.com so that others can benefit from my work. ;-)
nl: ha ha ;-)

en: Save Changes
nl: Bewaar de veranderingen

en: Delimit
nl: Scheidingstekens gebruiken

en: Answer:
nl: Antwoord:

en: Hint:
nl: Tip:

en: Please enter the question
nl: Voer een vraag in

en: Please select a correct answer
nl: Kies het juiste antwoord

en: Question
nl: Vraag

en: Answers and Hints
nl: Antwoorden en tips

en: Add New Answer
nl: Nieuw antwoord toevoegen

en: Explanation
nl: Verklaring

en: You can use this field to explain the correct answer. This will be shown whenever correct answers are revealed.
nl: Gebruik dit veld om het antwoord te verklaren. Het wordt zichtbaar als het juiste antwoord wordt gegeven.

en: Point Value
nl: Punten

en: Go to Questions Page
nl: Naar de vragenpagina

en: Quiz Updated
nl: Quiz geüpdated

en: Quiz Deleted
nl: Quiz verwijderd

en: Title
nl: Titel

en: Number Of Questions
nl: Aantal vragen

en: Created on
nl: Gemaakt op

en: Action
nl: Actie

en: Manage Questions
nl: Beheer van de vragen

en: Edit Quiz Options
nl: Verander de opties van deze quiz

en: You are about to delete this quiz? This will delete all the questions and answers within this quiz. Press 'OK' to delete and 'Cancel' to stop.
nl: Klik 'OK' om de quiz met alle vragen & antwoorden te verwijderen. Klik op 'Cancel' om terug te gaan.

en: Delete
nl: Verwijderen

en: No Quizzes found.
nl: Geen quiz gevonden.

en: Create New Quiz
nl: Maak een nieuwe quiz

en: Question updated.
nl: Vraag geüpdated.

en: Question added.
nl: Vraag toegevoegd.

en: New quiz added
nl: Nieuwe quiz toegevoegd

en: Question Deleted
nl: Vraag verwijderd

en: Quiz ID Number
nl: Quiz ID nummer

en: Manage Questions in
nl: Vragen beheren in

en: To add this quiz to your blog, insert the code
nl: Om de quiz in uw blog toe te voegen, gebruikt u deze code

en: into any post.
nl: in een post.

en: Number Answers
nl: Aantal antwoorden

en: Number Correct Answers
nl: Aantal juiste antwoorden

en: Edit
nl: Veranderen

en: You are about to delete this question. This will delete the answers and hints to this question. Press 'OK' to delete and 'Cancel' to stop.
nl: Klik 'OK' om de vraag (met de tips) te verwijderen. Klik op 'Cancel' om terug te gaan.

en: No questions found.
nl: Geen vragen gevonden.

en: Create New Question
nl: Maak een nieuwe vraag
