mTouch Quiz - en to pt translation catalogue (108 entries)

en: Manage mTouch Quizzes
pt: Gerenciar testes

en: Manage Quizzes
pt: Gerenciar testes

en: Settings
pt: Configurações

en: mTouch Quiz Plugin Options
pt: Opções do plugin mTouch Quiz

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
pt: Você não tem permissões suficientes para acessar esta página.

en: Options updated
pt: Opções atualizadas.

en: Left Delimiter
pt: Delimitador esquerdo

en: Left delimiter used when box is checked next to answer input.
pt: Delimitador esquerdo usado quando a caixa é marcarda.

en: Right Delimiter
pt: Delimitador direito

en: Right delimiter used when box is checked next to answer input.
pt: Delimitador direito usado quando a caixa é marcarda.

en: Show Alerts if Quiz unfinished?
pt: Mostrar alerta se o teste não está terminado?

en: Since results to the quiz are stored locally, leaving the quiz page will lose all progress.
pt: Como os resultados são armazenados localmente, você irá perder seu progresso se sair da página do teste.

en: Display a warning before a user leaves an unfinished quiz.
pt: Mostrar alerta se o teste não está terminado?

en: Save Changes
pt: Salvar alterações

en: Question updated.
pt: Questão atualizada.

en: Question added.
pt: Questão adicionada.

en: New quiz added
pt: Novo teste adicionado.

en: Question Deleted
pt: Questão deletada.

en: Manage Questions in
pt: Gerenciar questões em

en: To add this quiz to your blog, insert the code
pt: Para adicionar o teste, insira o código

en: into any post.
pt: em qualquer post

en: Question
pt: Questão

en: Number Answers
pt: Número de respostas

en: Number Correct Answers
pt: Número de respostas corretas

en: Point Value
pt: Valor do ponto

en: Action
pt: Ação

en: Edit
pt: Editar

en: You are about to delete this question. This will delete the answers and hints to this question. Press 'OK' to delete and 'Cancel' to stop.
pt: Você está prestes a deletar esta questão. Isso irá deletar todas as dicas e respostas também.

en: Delete
pt: Deletar

en: No questions found.
pt: Nenhuma questão encontrada.

en: Create New Question
pt: Criar nova questão

en:  Question
pt: Questão

en: Correct
pt: Correta

en: Delimit
pt: Delimitar

en: Answer:
pt: Resposta:

en: Hint:
pt: Dica:

en: Please enter the question
pt: Por favor insira a questão

en: Please select a correct answer
pt: Por favor selecione uma resposta correta

en: Answers and Hints
pt: Respostas e Dicas

en: Add New Answer
pt: Adicionar nova resposta

en: Explanation
pt: Explicação

en: You can use this field to explain the correct answer. This will be shown whenever correct answers are revealed.
pt: Você pode usar este campo para adicionar um explicação para a resposta da questão. Essa explicação irá aparecer quando a resposta correta for mostrada.

en: Save
pt: Salvar

en: Go to Questions Page
pt: Ir para página de questões

en: Quiz Updated
pt: Teste atualizado

en: Quiz Deleted
pt: Teste deletado

en: Title
pt: Título

en: Number Of Questions
pt: Número de questões

en: Created on
pt: Criado em

en: Manage Questions
pt: Gerenciar questões

en: Edit Quiz Options
pt: Editar opções do teste

en: You are about to delete this quiz? This will delete all the questions and answers within this quiz. Press 'OK' to delete and 'Cancel' to stop.
pt: Você está prestes a deletar o teste! Isso vai deletar todas as questões e respostas também!!!

en: No Quizzes found.
pt: Nenhum teste encontrado

en: Create New Quiz
pt: Criar novo teste

en: <p>Congratulations - you have completed %%QUIZ_NAME%%.</p><p>You scored %%SCORE%% out of %%TOTAL%%.</p><p>Your performance has been rated as %%RATING%%</p>
pt: Parabéns -  Você terminou  %%QUIZ_NAME%%.</p><p>Você fez %%SCORE%% de %%TOTAL%%.</p> <p>Sua média é: %%RATING%%</p>

en:  Quiz
pt: Teste

en: Quiz Name
pt: Nome do teste

en: Quiz Start Screen
pt: Tela de Início

en: Final Screen
pt: Tela de Fim

en: Usable Variables...
pt: Variáveis Disponíveis

en: Variable
pt: Variável

en: Value
pt: Valor

en: The number of correct answers
pt: Número de respostas corretas

en: Total number of questions
pt: Número total de questões

en: Correct answer percentage
pt: Porcentagem de respostas corretas

en: Number of answers you got wrong
pt: Número de questões que você errou

en: A rating of your performance. (Customize below.)
pt: Sua média. (Customize abaixo)

en: The name of the quiz
pt: O nome do teste

en: %%RATING%% Customization for Final Screen above
pt: %%RATING%% Customização da 'Tela Fim' abaixo

en: Enter the percent (whole numbers only) and the message you would like the user to receive in place of the %%RATING%% variable. One of these messages will be displayed if their score is greater than or equal to the listed score.
pt: Entre a porcentagem (apenas número inteiros) e a mensagem que você quer mostrar ao usuário no lugar da variável %%RATING%% - Uma dessas mensagens será mostrada se a pontuação do usuário for maior ou igual à listada.

en: Need more practice!
pt: Estude mais!

en: Keep trying!
pt: Continue tentando!

en: Not bad!
pt: Razoável!

en: Good work!
pt: Bom trabalho!

en: Perfect!
pt: Perfeito!

en: Add New Rating
pt: Adicionar nova média

en: Quiz Options
pt: Opções do teste

en: Options
pt: Opções

en: Shortcode arguments
pt: Argumentos para o shortcode

en: Show all questions on a single page.
pt: Mostrar todas as questões em uma única página.

en: Allow multiple opportunites to answer questions.*
pt: Permitir várias oportunidades para responder as questões.*

en: Show the hints, when available.
pt: Mostrar as dicas, quando disponíveis.

en: Display Quiz Start Screen before quiz.
pt: Mostrar Tela de Início antes do teste.

en: Display Quiz Final Screen after quiz.
pt: Mostrar Tela de Fim depois do teste.

en: Randomly arrange questions.
pt: Organizar as questões randomicamente.

en: Randomly arrange answers.
pt: Organizar as respostas randomicamente.

en: Never indicate the correct answers.**
pt: Nunca indicar as respostas corretas.**

en: Indicate the correct answers only at the end of the quiz.
pt: Indicar as respostas corretas somente no final do teste.

en: Indicate the correct answers at the end of each question.
pt: Indicar a resposta correta no final de cada questão.

en: Please go to <a href='%s'>%s</a> to view the quiz
pt: Por favor vá em <a href='%s'>%s</a> para ver o código

en: Please wait while the activity loads. If this activity does not load, try refreshing your browser. Also, this page requires javascript. Please visit using a browser with javascript enabled.
pt: Por favor espere o carregamento. Se não carregar, tente dar F5. Esta página requer javascript ativado.

en: Start
pt: Iniciar

en: Your answers are highlighed below.
pt: Suas respostas estão marcadas abaixo.

en: Question Number %d
pt: Questão número %d

en: Hint
pt: Dica

en: Question %d Explanation:
pt: Explicação da Questão %d:

en: Once you are finished, click the button below. Any items you have not completed will be marked incorrect.
pt: Quando você terminar, clique no botão abaixo. Se algum item estiver incompleto ele será marcado como incorreto.

en: Get Results
pt: Ver Resultados

en: There is 1 question to complete.
pt: Existe 1 questão incompleta.

en: There are %d questions to complete.
pt: Existem %d questões incompletas.

en: End
pt: Fim

en: You have completed
pt: Você terminou

en: questions
pt: questões

en: question
pt: questão

en: Your score is
pt: Sua nota é

en: Wrong
pt: Errado

en: All done
pt: Pronto!

en: Don't call this page directly.
pt: Não acesse essa página diretamente!
